20 milyon öğrenci okula döndü: Bu dönem hangi yeni uygulamalar başlıyor?

Eğitim-öğretimde 3 aylık yaz tatili bitti. 20 milyonu aşkın öğrenci ve 1 milyon 200 bin öğretmen için ilk ders zili bugün çaldı.

Yeni eğitim-öğretim yılı, yeniliklerle başladı. Orta öğretimde sınıf tekrarı geri geldi. Öğrenciler en az 50 not ortalamasını tutturması durumunda ve en fazla 3 dersten sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebilecek.

4 ve üzeri başarısız dersi olan öğrenciler sınıf tekrarı yapacak. 50 not ortalamasını tuttursa bile alt sınıflar da dahil olmak üzere en fazla 6’dan fazla başarısız dersi olanlar sınıfta kalacak.

DEVAMSIZLIK 30 GÜN

Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, sınıf tekrarı yapacak.

Sınav sisteminde de önemli değişiklikler var. Sınavlar eğitim yılı başında ilan edilen haftalarda yapılacak.

1. dönem ilk sınavlar ekim ayı son haftası ile kasım ayı ilk haftasında, ikinci sınavlar ise aralık sonu ya da ocak başında olacak. 2. dönemde de mart sonu ya da nisan başı ile mayıs ayı son haftası ve haziran ayı ilk haftası sınav dönemi olacak.

Bu yıldan itibaren ilkokul 4. sınıflarda da yazılı sınav saati uygulaması artık yapılmayacak. 4. sınıflarda öğrenci notları öğrenci gelişim dosyasına göre verilecek.

İLK TATİL 13 KASIM’DA

Okullarda İlk ara tatil 13-17 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Birinci dönem, 22 Ocak Cuma günü sona erecek. 2 haftalık yarı yıl tatilinin ardından, 5 Şubat’ta ikinci dönem başlayacak. İkinci ara tatili tarihi 8-12 Nisan olarak belirlendi. Eğitim-öğretim yılı 14 Haziran’da sona erecek. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x