Büyüklerimiz haklıymış! Kulak arkası ve ayak parmaklarını ovalarsanız bakın ne oluyor

Kulak arkası ve ayak parmakları ciltteki sağlıksız mikropların toplandığı yerdir. Birçok farklı cilt tipi olmasına rağmen mikroplar bu tür alanlara toplanabilir. Bölgelere göre değişiklik gösteren mikrop türleri, sağlığı ve cilt sağlığını olumsuz etkileyebiliyor.

Yapılan yeni çalışmalarda cilt mikrobiyomunun cildin kuru, nemli ve yağlı bölgelerinde farklı tepkiler yaratabildiği ortaya çıkmıştır. İnsan vücudunda yaşayan mikroplar insan sağlığında önemli bir rol oynuyor.

Büyüklerimiz, cildimizin daha temiz ve güzel görünmesi için belirli bölgelerin ovalanması gerektiğini söylerdi. Sadece bir alışkanlık gibi görünen bu durumun doğruluğu araştırmalarla kanıtlandı. George Washington Üniversitesi’nden bir ekibin yaptığı araştırma sonucu görenleri şaşırttı.

Araştırmaların ardından kulak arkası ve ayak parmaklarının arasını ovalamanın cilt sağlığı için önemli olduğu sonucuna varıldı. Yani, eskilerin yöntemi gerçekten de cilt sağlığı için önemli bir uygulamaymış.

Biyoistatistik ve biyoinformatik alanında doçent olan Marcos Pérez-Losada ve ekibi araştırmanın adını “Büyükanne Hipotezi” koydu. Özellikle kulak arkası, ayak parmakları ve göbek deliğini temizlemenin önemli olduğu belirtildi.

Cildin farklı bölgelerinde oluşan bakterilerin yanı sıra bu bölgelerin daha az yıkandığı, bu nedenle de daha farklı bakteriler üretebileceği belirtiliyor. Banyo yaparken ön kol ve baldırları daha detaylı bir temizlikten geçebilir. Bunlara kıyasla daha az temizlenen bölgelerdeki bakteriler zararlı mikroplara dönüştüğünde egzama ve sivilceye neden olabilir.

Araştırmaların sonunda büyükanne hipotezinin kanıtladığı ve belirli temizlik alışkanlıklarının ciltteki mikropları zararlı hale dönüştürebileceği ortaya çıktı. Sağlıklı ve yetişkin bireyler üzerine yapılan bu çalışma, ciltteki belirtilen kısımların temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Kulak arkası ve ayak bölgesini temizleyerek ovalamak olası zararlı bakteri oluşumunu azaltabilir. Cilt sağlığını iyileştirmek ve olası cilt problemlerini ortadan kaldırmak için uygulanması sağlıklı bir işlem olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir