Türkmenistan ile 13 anlaşma imzalandı! Erdoğan’dan iş birliği vurgusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhammedov ile görüşmesinin ardından iki ülke arasında 13 alanda iş birliği anlaşması imzalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın açıklamaları özetle şöyle: Ortak tarihe dayanan münasebetlerimiz, ortak çıkarlar temelinde her geçen gün daha da güçlenerek gelişiyor. Enerji, ulaştırma, ticaret, çevre, meteoroloji ve iklim değişikliği, tarım, medya, gençlik ve spor, eğitim ve kültür gibi alanlarda anlaşmalar imzaladık.

‘Gazze başta olmak üzere bölgesel konuları görüştük’

Gazze başta olmak üzere bölgesel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Türkmenistan enerji kaynakları olarak dünyanın ve bölgemizin önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor. İş birliği mekanizmaları sayesinde enerji güvenliğine katkıları hep beraber gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

Dünyada ve bölgemizde yaşanan gelişmeler Türk Devletleri Teşkilatı’nın önemini ortaya koymuştur. Türk Devletleri Teşkilatına gözlemci üye olan Türkmenistan’ı artık aile meclisimizde tam üye olarak görmek istediğimizi vurgulamak istiyorum.

Bugün düzenlenen iş forumu da karşılıklı etkileşimin gelişmesine faydalı oldu. Bildiğiniz gibi Türkiye, Türkmenistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkedir. Türkmenistan bağımsızlığından bugüne kadar örnek bir kalkınma hamlesi gerçekleştirdi. Türkiye her zaman Türkmen kardeşlerinin yanında olmuştur, olmaya da devam edecektir.

Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhammedov

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile dostluk ve karşılıklı anlayış ile verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Bölgesel konularda fikir alışverişinde bulunduk.

RESMİ TÖRENLE KARŞILANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov’u Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi törenle karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov’un tören alanındaki yerlerini almalarının ardından 2 ülkenin milli marşları çalındı.

1/3

2/3

3/3

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov’un tören kıtasını selamlamasından sonra 2 lider heyetlerini birbirlerine takdim etti. Türkiye ve Türkmenistan bayrakları önünde basın mensuplarına poz veren Erdoğan ve Berdimuhammedov, daha sonra baş başa görüşmelerini gerçekleştirmek üzere Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x