Filistin’e Desteğini Açıklayan Birçok Yıldız Futbolcu Yaptırımlarla Karşı Karşıya

Son yaşanan İsrail Filistin olayları birçok kişinin odağında. Kariyerine Avrupa takımlarında devam eden yıldız futbolculardan bazıları, Filistin’e desteklerini açıklamıştı. Fakat yıldız futbolcular sözleşmelerin feshedilmesi dahil birçok yaptırımla karşı karşıya kaldı.

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/galeri/sporsko…

İsrail’in 17 Ekim akşamı Gazze’deki bir hastaneye saldırı düzenlemesiyle İsrail Filistin savaşı yeni bir boyut kazandı.

Bu sene içerisinde ilk olarak 7 Ekim günü Hamas güçlerinin İsrail’e saldırmasıyla başlayan mücadele, İsrail güçlerinin karşılık vermesiyle devam etti. İsrail Filistin savaşında binlerce sivil ve çocuk hayatını kaybetti.

İsrail’in düzenlediği hastane saldırısı milyonlarca insanın tepkisini çekti.

Ülkemizde İstanbul ve Ankara başta olmak üzere İsrail’e protestolar düzenlenirken başka ülkelerde de durum farksız değildi. İsrail Filistin mücadelesinde İsrail’i protesto eden birçok gösteri düzenlendi. 

Ancak Almanya gibi bazı ülkelerde Filistin için düzenlenen yürüyüşler güvenlik sebebiyle iptal edili.

Gazze’de gerçekleşen insanlık dramına futbol dünyasından da büyük tepki geldi.

NTV’nin haberine göre, Avrupa’da kariyerine devam eden bazı isimler Filistin’e desteğini açıklaması üzerine kulüpleri tarafından bazı yaptırımlarla karşı karşıya kaldı. 

İlk olarak Almanya’da Mainz forması giyen Anwar El Ghazi’nin sözleşmesi feshedildi. Filistin’e desteğini açıklayan Ghazi’nin sözleşmesinin feshedildiği kulüp tarafından ‘değerlerin uyuşmadığı’ belirtilerek duyuruldu.

Gazze’de yaşanan insanlık dramına tepki gösteren Youcef Atal da kadro dışı bırakıldı.

Cezayirli futbolcu Youcef Atal, kulübü Nice tarafından kadro dışı bırakıldı. OGC Nice, yaptığı açıklamalarda ‘OGC Nice’in itibarı ve birliğinin, tüm çalışanlarının kurum tarafından savunulan değerlerle uyumlu olması gereken davranışlarının bir sonucu olduğunu vurgulamak isteriz. Geçtiğimiz Cuma günü yayınladığı mesajda olduğu gibi OGC Nice, barışın diğer tüm hususlara üstün gelmesini sağlama konusundaki kararlılığını yinelemiştir” ifadelerini kullandı.

Gazze’deki yıkımın karşısında olduğunu açıklayan Karim Benzema ise Fransa İçişleri Bakanlığı tarafından “terörist” ilan edildi.

Cezayir asıllı Fransız futbolcu Karim Benzema, Filistin’e yapılan saldırıların ardından ‘Dualarımız, kadın veya çocuk ayırt etmeyen, bu zalim bombardımana bir kez daha kurban giden Gazze halkıyla’ paylaşımı yapmıştı. 

Al-Ittihad’da forma giyen yıldız isim, paylaşımlarının ardından Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmain tarafından terörist ilan edildi. Benzema’nın teröristlerle bağlantılı olduğu iddia edildi.

Filistin’deki can kayıplarını kınayan birçok yıldız isim var.

Fransız efsanesi Eric Cantona da Filistin halkına mesaj gönderdi.

Mısırlı yıldız futbolcu Mohamed Salah da Gazze’deki insanlar için çağrıda bulundu.

‘Bütün hayatlar kutsaldır ve korunmalıdır. Aileler birbirinden koparıldı. Gazze’nin insani yardım almasına acilen izin verilmeli. Oradaki halk, çok kötü koşullar altında.’ açıklamaları yapan yıldız ismin Gazze’deki insanlara maddi yardım yaptığı da açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x